BENZİNLOG
15
ocak
2020
Uzun Yol
Dinlenme Tesisleri
BenzinLitre
Otomobil
Dinlenme Tesisleri Neden Pahalı?

DİNLENME TESİSLERİ NEDEN PAHALI?

Yolculuklarda zaman zaman aklımızdan geçirdiğimiz veya eşe dosta sorduğumuz çok haklı bir soru var. Dinlenme tesisleri neden pahalı?

Gecenin bir yarısı duraklamışsınızdır, ücretlerin pahalı olduğunu bildiğiniz için ucuz yollu olsun diye gözleme yer yanında da ayranı içersiniz. Sebebi ise gidecek alternatif mevcut değildir, uzun süreli yolculuk yapmaktan yorgun düşmüş, acıkmışsınızdır ve mecbur kalırsınız. Dinlenme tesisleri de  bunun farkındadır. Tekel oldukları ve etrafta rekabet edecekleri başka mola yeri olmadığı için de fiyatları düşürmelerine gerek kalmaz çünkü zaten alışveriş yapılır. Tabii ki dinlenme tesislerinin içinde en çok tercih edilen lokumlar, pişmaniyeler, hediyelik eşyalar, anahtarlıklar, köy pazarı, gözlemeci teyzeler ve çok daha fazlası da yer edinir.

Bunun yanı sıra dinlenme tesislerinin pahalı olmasında talep, arz bağlantısı sebep olacak ki, dağın başına kurulmuş olan ve 7/24 açık olan tesislere talep çok fazla olmadığı için, fiyatlar da artış göstermektedir. Dinlenme tesislerininotobüs firmalarının kendi bünyesinde mola vermesi için para ödediğini biliyor muydunuz? E hal bu olunca, 24 saat açık bir işletme, otobüs firmalarına ödenen ücret gibi parametreler söz konusu olunca dinlenme tesisleri pahalı oluyor. 


dinlenme-tesislerinin-pahali-olma-sebepleri


Dinlenme Tesislerinin Pahalı Olmasının Sebepleri

Yukarıdaki paragrafta bahsettiklerimizi listeleyecek olursak:

  • Dinlenme tesislerinin, alternatif/rakibinin olmaması
  • Dinlenme tesislerine, talebin az olması
  • Dinlenme tesislerinin, 7/24 açık olması (çalışanlara ödenen ücret, faturalar derken ateş pahası bir hal alıyor) 
  • Dinlenme tesislerinin, otobüs firmalarına ücret ödenmesi
  • Dinlenme tesislerinin, müşterilerinin sürekli değişmesi

Tüm içerikler okundu!

Next page