BENZİNLOG
07
mayıs
2021
TOGG Yerli Elektrikli Araba
Sektörde Profesyoneller
Murat Günak Kimdir?

Murat Günak Kimdir?

TOGG Tasarım Lideri Murat Günak, 1957 yılında İstanbul’da doğmuştur. Ortaokulu İstanbul'da bitirdikten sonra Almanya'nın Kassel kentindeki Güzel Sanatlar Akademisi'nde endüstriyel tasarım bölümünde eğitim aldı.

 Daha sonra Londra'daki Kraliyet Sanat Koleji'nde Claude Lobo ve Patrick Le Quément idaresi altında çalıştı, Ford tarafından sponsor olunan Otomotiv Tasarım Ustası ödülüne layık görüldü. Mezun olduktan hemen sonra 2 yıl Ford Almanya'da çalışan ve daha sonrasında 8 yıl Mercedes-Benz'de tasarımcılık yapan Murat Günak, 1994 yılında Peugeot'da Tasarım Şefi olarak çalışmaya başladı ardından 1998 senesinde Mercedes-Benz ve DaimlerChrysler'e tüm binek otomobiller için Başkan Yardımcısı olarak geri dönmüştür.

 Nisan 2003'te Volkswagen marka grubu Tasarım Ekibi'ne katılan Günak, 1 Ocak 2004'te Volkswagen Grubu'nun Tasarım Müdürü olarak görev almıştır. Görevi sırasında gruptaki tüm markaların tasarım faaliyetlerinden sorumluydu. Temmuz 2008 ve Ocak 2009 arasında Mindset AG'nin İcra Kurulu Başkanı olarak görev yapan Murat Günak daha sonrasında Fransa'da 2011-2013 arasında üretilen "Mia electric" adlı elektrikli araç projesine katıldı. Sonrasında elektrikli araç tasarımları geliştirmek için Tretbox'a taşındı. Günak’ın tasarımını yaptığı otomobiller arasında Mercedes SLK, Mercedes C Serisi, Peugeot 206, Volkswagen Eos ve Volkswagen Golf GTI bulunmaktadır.

 Murat Günak şu an ise Türkiye'nin yerli otomobili TOGG Tasarım Lideri olarak görev yapmaktadır.

Tüm içerikler okundu!

Next page