BENZİNLOG
15
temmuz
2022
Araç Bakım
BenzinLitre
Otomobil
Otomobil Kliması Nasıl Temizlenir?

Otomobil Kliması Nasıl Temizlenir?

Günümüzde birçok hastalık solunum yollarından bulaşmaktadır. Araç temizliğinde de en çok dikkat edilmesi gereken noktalardan biri de klima temizliğidir. Yazın sıcaklardan ötürü açar klimalarını hepimiz sıkça kullanıyoruz. Fakat klimadan yayılan kötü bir koku almadıkça da temizliğini ihmal ediyoruz. Aslında araç kliması temizliği çok pratik bir o kadar da hem kendi sağlığınız hem de aracınızın sağlığı için oldukça önemlidir. 

Gelin birlikte 2 adımda otomobilinizin klimasını nasıl kolay bir şekilde temizleyebileceğinize göz atalım.1. Polen Filtresi Nasıl Temizlenir?

Klima sisteminizin polen filtresi, havalandırmanın ön panelinde yer alan ve araç dışından elde edilen havanın filtrelenmesini sağlayan bir bölümdür. Polen filtresi peteklerinin, klima sisteminin dış yüzeyinde yer almasından dolayı kısa sürede kirlenir. Temizliğinin düzenli yapılmadığı takdirde klimadan kötü koku yayılmasına sebep olur. 

Petek kanalları içerisinde kalan toz, kir, toprak ve polen gibi yabancı maddeler bez ve temizleyici su ile çıkarılmalıdır. Kanallarda birikinti kalmadığından emin olmak için hava kompresörü veya süpürge ile kanalları dikkatlice süpürebilirsiniz. Ayrıca araba klima temizleme fırçası kullanmanız işinizi kolaylaştıracaktır. Fırça sayesinde ızgara içindeki tozları aldıktan sonra oto kokusu uygulayarak klimayı çalıştırabilirsiniz. Polen filtresi değişiminin her 10 bin km’de bir yapılması sizin ve aracınızın sağlığı için oldukça önemlidir. 
2. Hava Kanalları Nasıl Temizlenir?

Klimanız dışarıdan temiz bir hava alıyor olabilir; ancak araç içine aktarılan bu hava bakterilerle dolu kanallardan geçtiğinde tüm özelliğini yitiriyor. En yaygın araç klima temizleme yöntemlerinden olan hava kanalı temizliği, hem klimanızın araç içine kötü koku yaymasını önlemek hem de klima performansını artırmak konularında son derece etkilidir.

Klimanızın hava kanallarını etkili bir şekilde temizleyebilmeniz için öncelikle bir adet klima temizleme spreyi edinmeniz gerekir. Klima spreyinizi hazır hale getirdikten sonra aracınızı çalıştırın ve klimanızı kalorifer moduna alarak 5 dakika boyunca çalışır şekilde bekletin. Klimanızı maksimum performansta çalıştırdıktan sonra sistemi kapatın ve klima temizleme spreyini peteklerden içeri doğru sıkın. Sprey içindeki sıvının daha derine ulaşması için uzun sprey başlıklarını kullanabilirsiniz. Spreyi tüm havalandırma alanlarına sıktıktan sonra, klimanızı en düşük seviyede çalıştırıp iç sirkülasyon modunu kapatarak aracınızın hava kanallarında biriken kirleri, tozları ve bakterileri kısa sürede temizleyebilirsiniz. 4 ila 6 ayda bir kanal temizleme işlemini yenileyerek gerekli bakımı çok kolaylıkla yapabilirsiniz. Yolculuğunuz esnasında güzergahınızdaki istasyonlardan ve tarihi mekanlardan haberdar olmak için BenzinLitre uygulamasına göz atmayı unutmayın!

BenzinLitre Sağlıklı ve Güvenli Sürüşler Diler.

Tüm içerikler okundu!

Next page