BENZİNLOG
07
mart
2020
Elektrikli Araç
Otomobil
TOGG Yerli Elektrikli Araba
TOGG araba tasarımcısı

TOGG Araba Tasarımcısı Kimdir?

27 Aralık 2019'da tanıtımı yapılan ve 2022 yılında üretimine başlanacak TOGG ile ilgili yeni detaylar sürekli gelmeye devam ediyor. Gelen detayların yanı sıra birçok soru gündemde. Sosyal medyada da oldukça gündem olan TOGG'un tasarımcısının kim olduğu? TOGG'un İtalya'da mı üretildiği gibi son derece merak uyandıran sorular gündeme geldi. 

Yerli otomobil TOGG'un tasarımı hakkında İtalyan otomobil tasarım firması olan Pininfarina ile birlikte çalışıldığından dolayı yerli ve milli otomobilin yerliliği konusunda eleştiriler aldı. Ancak projenin başında ünlü Türk tasarımcı Murat Günak olduğu anlaşıldı. TOGG araba baş tasarımcısı Murat Günak kimdir?

Murat Günak, 9 Ağustos 1957 tarihinde İstanbul'da doğmuş ancak 6-7 yaşlarında ailesi ile birlikte Almanya'ya gitmiş ancak ilkokul ve lise eğitimini İstanbul'da tamamlamıştır. Ardından tekrar Almanya'ya dönmüş ve endüstriyel tasarım eğitimi almış. Günümüzün en önemli Türk tasarımcılarından biri haline gelmiştir. Aynı zamanda Volkswagen ve Mercedes'in eski baş tasarımcısı olarak çalışmış ve otomotiv tasarım ustası ödülü almış ünlü bir tasarımcıdır. 


Konuya ilişkin TOGG CEO'su Gürcan Karakaş şu açıklamalarda bulundu:

Biz 18 tasarım eviyle görüştük. 18 tasarım evini 3'e indirdik. 5 farklı tasarım isteyip 15 tasarımı yan yana koyduk. O süreçte Murat Bey bize Türkiye'yi Avrupa'yı tanıyan tecrübesiyle ve çizgileriyle yardımcı oldu. Onun haricinde Türk tasarımcı ve mühendis arkadaşlarımız var. Seçtiğimiz tasarım eviyle birlikte çalışan 6 Türk arkadaşımız vardı. Murat Bey ile de çok kez konuştuk. 


Tüm içerikler okundu!

Next page