BENZİNLOG
07
mart
2020
Elektrikli Araç
Otomobil
TOGG Yerli Elektrikli Araba
TOGG Kimin Şirketi?

TOGG Kimin Şirketidir?

Yerli ve milli otomobilin yaratıcıları: TOGG (Türkiye'nin Otomobili Girişim Grubu)

Türkiye'nin Otomobili Girişim Grubu Sanayi ve Ticaret A.Ş. Türkiye merkezli kurulmuş otomobil şirketidir. Anonim bir şirkettir. Vizyonu; dünyayla rekabet edecek, fikri mülkiyet haklarına sahip bir otomotiv markası yaratmaktır. TOGG, elektrikli araçlar tasarlamakta ve bu araçlar etrafında bir mobilite ekosistemi inşa etmektedir. TOGG, bu ekosistem sayesinde geniş kitlelerin hayatını kolaylaştırmayı ve emisyonları sıfırlayarak sürdürülebilir bir gelecek yaratmayı hedefleyen geleceğin otomotiv şirketidir. TOGG kimlerden oluşur adlı yazımıza şuradan ulaşabilirsiniz. 

Türkiye'nin Otomobili Girişim Grubu'nun içinde bulunan firmalar; 

Anadolu Grubu (%19)

BMC (%19)

Kök Grubu (%19)

Turkcell (%19)

Zorlu Holding (%19)

TOBB (%5)

25 Haziran 2018 yılında Türkiye'nin Otomobili Girişim Grubu Sanayi ve Ticaret A.Ş. kurulmasının ardından. Ekim 2019'de şirket merkezi mevcut konumdan (Şişli, İstanbul'dan) Gebze, Kocaeli'ne taşındı. 

TOGG'un elektrikli araç üretimi için ayrı bir fabrika kuracağı açıklandı. Kurulması planlanan fabrika Gemlik, Bursa'da 22 milyar TL maliyeti olacağı da belirlendi. Fabrika için proje bazlı devlet tarafından yardım verileceği de aynı zamanda açıklandı. 

Tüm içerikler okundu!

Next page