BENZİNLOG
09
Şubat
2021
TOGG Yerli Elektrikli Araba
TOGG Son Durum

TOGG Son Durum

Yerli otomobil TOGG hakkında detaylı bilgiler ve son durumunu aktarmak için detaylı bir içerik hazırladık. TOGG ile ilgili tüm video, fotoğraf ve haberler BenzinLitre'de!

TOGG Açılımı Nedir?


Türkiye’nin yerli elektrikli arabası projesini üstlenen TOGG oldu. TOGG açılımı Türkiye'nin Otomobili Girişim Grubu Sanayi ve Ticaret A.Ş.'dir. TOGG Türkiye'nin Otomobili Girişim Grubu Sanayi ve Ticaret A.Ş.’nin kısaltmasıdır. Tasarımı 2019 yılında biten TOGG aracın 2022 yılında satışa sunulması bekleniyor. Türkiye’nin yerli elektrikli arabası için kollar sıvandı. Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın TOGG ortaklarına ifadesi “babayiğitler” olmuştu işte bu ortaklar; Anadolu Grubu (%19), BMC (%19), Kök Grubu (%19), Turkcell (%19), Zorlu Holding (%19) ve TOBB (%5) tarafından 25 Haziran 2018’de Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu Sanayi ve Ticaret A.Ş. kuruldu.

TOGG: Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu


TOGG Amblem

Türkiye'nin merakla beklediği yerli otomobil TOGG için geri sayım sürerken amblemi de merak konularından biri oldu. TOGG amblem tasarımı, Aslında bize ufak mesajlar da veriyor.


 “T” ve “C” harflerine vurgu yapıldığı ortada. Tasarımı çevreleyen dairenin ise O harfini temsil ettiğine dair iddialar var. TCO > Türkiye Cumhuriyeti Otomobili ismine bir gönderme olabilir. 

Eski Devrim Arabalarını hatırlayanlar bu göndermeyi önceden fark etmiştir :) 


TOGG Yüzde Kaç Yerli? TOGG Yerlilik Oranı

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, TOGG tanıtıldıktan sonra eleştiri odağı olan TOGG yüzde kaç yerli, TOGG yerlilik oranı kaç sorularını şu şekilde yanıtladı” Dünyadaki en iyi teknolojiyi getirip kendi tasarımımıza entegre edebiliriz. Tüm dünyada bu işler böyle oluyor. Rekabetçi olmak istiyorsanız, dünyada rekabet etmek istiyorsanız aracınızda kullandığınız teknolojinin önemi yok ama şunu da ifade edeyim: Aracımız piyasaya çıktığı anda yüzde 51 yerlilikte çıkacak -bu bize verdikleri taahhüt- ve 2026 yılında aracımızdaki yerlilik oranı yüzde 68 seviyesine çıkacak

TOGG vs Tesla

2022 yılında satışa sunması beklenen yerli araba TOGG’un 3 modeli olacağı belirtildi. Bunların biri sedan ve diğer ikisi SUV modeli. Yerli Otomobil TOGG’ların motor beygiri olarak biri 200 diğeri ise 400 beygir şeklinde iki adet özellik sunulacak. Piyasa sürülecek TOGG araçlarının birçok markayla kıyaslamaları mevcut özellikle son zamanların en popüler markası olan Tesla. Gelin birlikte araç özelliklerini inceleyelim.


Özellikler 

   TOGG C-SUV

   Tesla Model X

Motor

Çift Elektrik Motoru

Çift Elektrik Motoru

Beygir

  400Bg

  376Bg

Menzil

  500 km

  475 km

Çekiş Tipi 

  4×4

  4×4

0-100 km/s 

  4.8 sn  

  4.6 sn

Şarj Süresi

  30 Dakika (%80)

  30 Dakika (%50)

Batarya

  ~80 kWh (?)

  100 kWh

Aks Mesafesi

  2800 mm

  2965 mm

Euro NCAP 

  5 Yıldız(2022)

  5 Yıldız(2019)

Piyasaya Çıkış Tarihi

  2022

  2016

Satış Fiyatı

       (?)

  74.900 $


TOGG ve Tesla Karşılaştırmasında rakibine çok yakın değerlere sahip olarak piyasaya girdiğini görüyoruz. Özellikle 0-100 km/s değerlerinde başlangıç üretiminde bu değerlere ulaşmak, elektrikli araçların en önemli parçası olan bataryanın şarj süresinin bu kadar kısa bir sürede dolacağını vaat edip gerçekleştirmek için işe koyulmak gerçekten başarılı olacağımızın göstergeleri olabilir. Elbette şu an elektrikli otomobilde zirve olan ve popülerliği tüm dünyaya yayılan Tesla ile yarışmak mümkün görünmüyor. Ama henüz yeni başlayan bu macerada ilerleyen zamanda neden olmasın denilecek kadar yakın değerlere sahip TOGG başarısı ortadadır. Bizim bu pazara bu seviyede girmemiz gerçekten de otomotiv sektöründe geride olmayacağımız anlamına geliyor.

TOGG Üretim Kapasitesi

2022 yılında kırmızı ve mavi C-SUV modeli ilk elektrikli yerli otomobilin bantlardan inmesi planlanıyor.

Planlar doğrultusunda ilerleyen fabrikanın kaba inşaatı yaklaşık 1 yıl  sürecek. Sonrasında ise teknolojik donatılar yerleştirilmesi planlanmaktadır. TOGG üretim kapasitesi yılda 175 bin  ve 10 yılda, 5 farklı modelden toplam 1 milyon adet otomobil üretimi hedeflenmektedir.

İlk üretilecek model ise C-SUV modeli olması planlanıyor.

TOGG Üretime Ne Zaman Geçecek

Yerli otomobil fabrikasının inşaatının 2021 yılında tamamlanması planlanıyor. Merak edilen soru ise TOGG üretime ne zaman geçecek  .2022 yılının sonunda ise banttan inmesi beklenen ilk  C-SUV modelleri olacak.

 Otomobilin, başlangıçta SUV ve sedan gövde seçenekleriyle piyasaya sürüleceği ifade edilmekte. Bu serinin üretimiyle birlikte yerli otomobil yollarda olacak  sonrasında ise aracın; hatchback, B-SUV ve MPV gövde tipleri ile de sürücülerin beğenisine sürülmesi planlamakta.

TOGG Test Sürüşü


Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Gebze'de Bilişim Vadisi’nin resmi açılış töreni ile yerli otomobilin tanıtıldığı programının ardından yerli TOGG aracının  SUV modelinin direksiyonuna geçti ve test sürüşünü gerçekleştirdi.

İlk üretimin 2022 yılının son  çeyreğinde olması planlanan yerli araba TOGG’un. Test sürüşleri fabrikadaki seri üretimler ardından sürücüler tarafından yapılması öngörülmektedir.

TOGG Tedarikçileri Kimler

TOGG CEO’su Gürcan Karakaş, yerli otomobil TOGG projesi ile ilgili yeni açıklamalarda bulundu. Bir süredir gündemde olan konuya açıklık getiren  Gürcan Karakaş, yerli otomobil için 101 tedarikçi seçildiğini, bunların %75'inin yerli olduğunu belirtti. %75'lik kesimin çoğunluğunun da Taşıt Araçları Tedarik Sanayicileri Derneği (TAYSAD) üyesi olduğunu söyleyen Gürcan Karakaş, geriye kalan yüzde 25'lik tedarikçi miktarının uluslararası firmalar olduğunu belirtti.

Gürcan Karakaş, yerli otomobil için öncelikle yerli tedarikçilere iş yapılacağını eğer gerekli parçanın bulunamadığı takdirde de dünyanın en iyilerinin tercih edildiğini belirtti. Yerli otomobil TOGG için en önemli olan  parçanın da batarya olduğunu belirten Karakaş, bu hususta  da kendini ispatlamış olan Farasis ile anlaşmaya varıldığını ifade etti.

TOGG Tedarikçileri Ne Zaman Açıklanacak

Yerli otomobil (TOGG) 15 yıllık bir süreç olduğunu ve öncelikle projenin dış dünyadaki örneklerini incelediklerinin altını çizen Karakaş, hedef kitlenin beklentilerini tasarıma yansıttıklarını ve yerlilik, millilik için aracın üretildiği tesisin tedarikçilerini 2020 yılının  Ekim ayında seçeceklerini ifade etmişti fakat henüz net bir bilgi bulunmamaktadır.

TOGG Şarj Süresi


Türkiye'nin yerli elektrikli otomobili TOGG'un bataryasının 30 dakikanın altında şarj edileceği ve menzilinin de 500 kilometre olacağı açıklandı. Elektrikli otomobillerin fosil yakıt kullanan rakiplerine oranla en büyük dezavantajı elbette ki menzil ve şarj süresi.

 Dünyada hali hazırda piyasadaki elektrikli otomobillerin bir batarya ile kat ettiği mesafe 140 ila 630 km arasında değişmektedir. Şarj süreleri ise kullanılan prizin özelliğine göre 1 saatten başlayıp 47 saate kadar çıkabilmektedir. Piyasada,  yerli otomobil TOGG için vadedilen 30 dakikada şarj imkanı henüz bulunmuyor.

 TOGG için belirtilen şarj süresi 30 Dakika (%80). İstasyonlara kurulan şarj ünitelerinde 100 kWh'lik bir bataryanın %80'i yaklaşık 30 dakikada şarj olurken, geri kalan %20'lik kısım da hemen hemen aynı süreyi alıyor. Otomobil şirketlerinin “30 dakikada şarj” vaadi genelde bu ünitelerdeki yüzde 80'lik şarj hızıyla bağlantılı olmaktadır.

TOGG Ortakları Kimler?

Türkiye'nin yerli otomobili Türkiye'nin Otomobili Girişim Grubu (TOGG), 2020 projesi kapsamında tanıtılmıştı. Peki TOGG ortakları kimler?

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın TOGG ortaklarına ifadesi “babayiğitler” olmuştu. Bu ortaklar  Anadolu Grubu (%19), BMC (%19), Kök Grubu (%19), Turkcell (%19), Zorlu Holding (%19) ve TOBB (%5) tarafından 25 Haziran 2018’de Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu Sanayi ve Ticaret A.Ş. kuruldu.

İnternet aleminde bir aralar gündemde olan İnan Kıraç’ın yokluğuna ilişkin çeşitli yorumlar yapılmıştı. İnan Kıraç’ın yer almaması, Kıraç, yerli otomobil projesinden çekildi şeklinde yorumlanırken, Kıraç’ın hastalığı nedeniyle aylar önce projeden çekildiği gibi farklı yorumlar öne sürülmüştü fakat böyle bir durum söz konusu değil sadece ortaklığın Karsan ya da Kıraça Holding yerine Kök Ulaştırma A.Ş. üzerinden yapılmış olması doğru olmayan yorumların haber olmasına neden oldu.

TOGG Motor Özellikleri


Yerli otomobilin TOGG Türkiye’nin şartlarına uygun olarak yüksek menzil ve hızlı şarj edilebilen batarya ile öne çıkıyor. Ayrıca Türkiye’nin Otomobilinin şu an için 2 farklı motor seçeneği bulunuyor. TOGG motor özellikleri ise:

Birinci motor  seçeneğinde 200 beygir güç üretebilen motor bulunuyor ve araç 0-100 km/s hıza 7,6 saniyede ulaşıyor İkinci motor seçeneğinde ise 2 motor bulunuyor ve 400 beygir güç üretebilecek olan motorla araç 0-100 km/s hıza 4,8 saniyede ulaşıyor elbette bu durum piyasaya iddialı girmeyi sağlıyor.

Yerli otomobilin bataryasında da motor gücünde olduğu gibi iki farklı seçenek yer alıyor. İlk batarya seçeneğinde araç tek dolu şarj ile 300 kilometre gidebilecek. İkinci batarya seçeneğinde ise yerli otomobilin menzili 500 kilometreye kadar çıkacağı planlanmakta.

TOGG Fiyat Listesi 2021

2022 yılında üretim bandın çıkacak olan yerli araba TOGG için en merak edilen sorulardan birisi elbette ki TOGG fiyat listesi 2021 yılında  ne kadar olacağıdır.

Tanıtılan yerli otomobilin 3 farklı modelle piyasaya girmesi bekleniyor .Henüz resmi bir bilgi bulunmasa da otomotiv sektörüne göre yerli otomobilin fiyatı yaklaşık olarak 200 bin TL' den başlayacak. Bazı iddialara göre ise 250 bin TL civarında  fiyat etiketine sahip olması bekleniyor. Elektrikli otomobil maliyetleri biraz daha yüksek olduğu için 200 bin TL civarlarının böyle bir otomobil için uygun olabileceği düşünülmektedir .Yeni çıkan bir başka haberlere göre yerli otomobil TOGG’un  fiyatı ortalama 25 bin dolar civarlarında olacak. Bugünkü kur ile yaklaşık 175 bin TL civarlarında bir başlangıç fiyatına denk geliyor.

TOGG'un Twitter hesabından yapılan açıklama ise şöyle;

"Türkiye'nin otomobilinin fiyatlarını kim açıkladı bilmiyoruz ama biz açıklamadık. Üstelik 2022'den önce de açıklamamız mümkün değil.

Ayrıca TOGG CEO’su Karakaş, bayilik konusunda da çok fazla teklif aldıklarını fakat bu alanda daha farklı düşünceleri olduğunu belirtti. Karakaş “Biz değişen mobilite dünyasına ayak uydurabilecek farklı bir sistem üzerinde çalışmalarımızı yürütüyoruz.” şeklinde açıklamada bulundu. 

TOGG Lansman

Türkiye'de yerli otomobil üretebilmek için birlikte çalışma kararı alan şirket ve kuruluşlar Kasım 2017'de Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından açıklandı

TOGG’un CEO'su Gürcan Karakaş, tasarımı 2019 yılı içinde tamamlanacak olan otomobilin 2022'de satışa çıkacağını açıkladı. TOGG sedan ve SUV modelleri 27 Aralık 2019'da yapılan bir basın toplantısıyla birlikte tanıtıldı. TOGG lansmanının videosunu aşağıdan izleyebilirsiniz.


TOGG Batarya Fiyatı

Elektrikli araçların üretim maliyetine dair popüler bir yanılgı var. Fakat yanılgının aksine elektrikli otomobiller standart bir otomobile göre daha yüksek bir üretim maliyetine sahip.  Lityum iyon pil ile çalışacak olan TOGG için i 2022 yılında 1 kwh lityum iyon pil hücresinin üretim maliyetinin 130 – 140 dolar civarında olacağı ön görülüyor.

TOGG’un menzilini göz önünde bulundurduğumuzda üzerindeki pilin ortalama 50 kwh olacağını varsayarsak yaklaşık olarak 6500 dolarlık TOGG batarya fiyatı olacağını söyleyebiliriz. 

Batarya üreticilerinden Farasis ile anlaşan TOGG, yerli otomobilin batarya modülü ile batarya paketini Türkiye’de üreteceğini daha önce duyurmuştu. 

TOGG CEO’su

Yerli otomobil TOGG CEO'su Mehmet Gürcan’dır. Kendisi Antalya’lı. ODTÜ Makine Mühendisliği Bölümü’nden mezun olan Karakaş daha önce Aselsan, Bosch gibi firmalarda görev almıştır. 90’lı yıllarda Almanya Bühlertal’da enerji sistemleri üzerine Japon ve İskandinav müşterilerden sorumlu proje müdürü olarak görev yapmıştır. 

2004 yılında Bosch Türkiye'ye Genel Müdür olarak atanan Mehmet Gürcan, 2007 yılında Almanya’ya geçmiş ve grubun Kıdemli Başkan Yardımcısı olarak görev yapmıştır. Başarılarla dolu kariyerine TOGG CEO'su olarak devam etmektedir.

TOGG Cam Tedarikçi

Yerli tedarikçiler TOGG için sıraya girdi desek doğru olmaz. TOGG yerli otomobil tedarikçisi olabilecek potansiyelde BİST şirketlerine baktığımızda ise potansiyel TOGG cam tedarikçisinin Şişecam olabileceğini öngörüyoruz. 1966’dan bu yana otomobiller için cam üretimi yapan Şişecam için TOGG, çalıştığı ilk büyük marka olmayacak. Şişecamın otomobil sanayi müşterileri arasında BMW, Porsche, Lamborghini, Maserati, Renault, Dacia, Nissan, Volkswagen, Honda, Ford, Mercedes-Benz, Audi, Lada, Toyota, Bentley, Skoda, Seat, Rolls Royce, GM, Man, Hyundai, Jaguar, Land Rover, Opel vb. firmalar yer alıyor. Bu bilgi kesin değildil. Potansiyel TOGG cam tedarikçisi olarak Şişecam’ı ön görüyoruz.

TOGG Çıkış Tarihi  

Tasarımı 2019 yılında biten yerli arabamız TOGG çıkış tarihi 2022 yılında satışta olacağı marka CEO’su Mehmet Gürcan Karakaş tarafından açıklandı. Pek çok kişi-kuruluş yerli arabaya şimdiden talip. İstanbul Taksiciler Esnaf Odası Başkanı Eyüp Aksu yerli otomobil için “Yerli otomobili görmemize gerek yok, 17 bin araca şimdiden talibiz” ifadesini kullandı. Hayali güzel. Yakışmaz mı sarı sarı TOGG’lar İstanbul’un siluetine.

Yerli aracın üretileceği fabrika eğer 2021 senesinde biterse, araç üretimine 2021 itibariyle başlanıp 2022 tarihinde ise ilk serisinin satışa sunulması bekleniyor. Fabrika çalışmaları Bursa’nın Gemlik ilçesinde TSK’ya ait alanda devam ediyor. Fabrikanın yapımının tamamlanmasında sonra fabrikada 4323 kişinin istihdam edilerek üretimin başlaması planlanıyor.

TOGG Fiyatı Ne Olacak? TOGG Çıkış Fiyatı

En çok merak edilen konu TOGG fiyatı ne olacak desek doğrudur. Her kafadan farklı bir sesin çıktığı otomobil piyasasında, 2. eldeki dalgalanmalar sonrası TOGG çıkış fiyatı daha da merak edilmeye başladı. 

Bilindiği üzere TOGG’un 3 modeli olacağı belirtildi. Bunların biri TOGG sedan ve diğer ikisi SUV modeli. C-SUV segmentinde yer alan modellerin fiyatlarına baktığımızda 15 Ağustos 2020 itibariyle 300.000 TL altından başlarken, hibrid araçları incelediğimizde fiyatların 800.000’nin üzerine çıktığını görüyoruz. “Rekabetçi Fiyat” ile geleceği söylenen TOGG’un bu bantta bir fiyatla piyasaya çıkması olası.

Bir Tesla vakası ile karşılaşabiliriz. İlk Tesla modeli Roadster piyasaya sürüldüğünde fiyatı 100.000 doların üzerindeydi. Ama günümüzde Model 3, Roadster’ın 3’de 1’i fiyatına satın alınabiliyor. TOGG tarafında da yollardaki araç sayısı 1 Milyon gibi seviyelere ulaştığında daha ekononik, menzili optimize edilmiş modeller ile karşılabiliriz. 

TOGG’un resmi açıklamasına baktığımızda ise çıkan haberlerin hepsinin asılsız olduğunu görüyoruz. TOGG çıkış fiyatını 2022'den önce de açıklamanın mümkün olmadığını söylüyor. 

TOGG Devletin mi? TOGG Kimin?

Yerli arabamız TOGG Anadolu Grubu, BMC, Kök Grubu, Turkcell, Zorlu Holding ve TOBB ortaklığında üretilecek. Araç İtalyan şirket Pininfarina tarafından tasarlanmıştır ve lansmanda kullanılan prototip araçlar İtalya'da üretilmiştir. TOGG fikri mülkiyet haklarının sahibi tamamen Türkiye olsa da yasal olarak T.C. hükümetine ait bir marka değil. Yine de yerli otomobil üretimi için çeşitli devlet destekleri var. 

Cumhurbaşkanı Kararı kapsamında verilecek destekler şöyle:

  1. Gümrük vergisi muafiyeti,

  2. KDV istisnası ve KDV iadesi

  3. Vergi indirimi (vergi indirim oranı %100, yatırıma katkı oranı %100, yatırım katkı tutarının yatırım döneminde kullanılabilecek oranı %100),

  4. Sigorta primi işveren hissesi desteği (10 yıl),

  5. Gelir vergisi stopajı desteği (10 yıl),

  6. Nitelikli personel desteği (azami 360.000.000 TL),

  7. Faiz ve/veya kar payı desteği (gerçekleşen sabit yatırım tutarının %13’ünü ve ödenen faiz ve/veya kar payının %80’ini geçmemek kaydıyla her bir kredinin kullanım tarihinden itibaren azami 10 yıl),

  8. Yatırım yeri tahsisi (TSK Arazisi, Bursa / Gemlik )

  9. 30.000 Araç Alım garantisi.

TOGG Fabrikası Nerede

TOGG Fabrikası nerede olacak? Bursa’nın Gemlik ilçesinde yer alacak. Fabrikanın temelleri 18 Temmuz 2020 tarihinde Recep Tayyip Erdoğan’ın da katılımı ile atıldı. Çalışmalar durmaksızın devam ediyor. 

Kaba inşaatın 12 ay süreceği ön görülüyor. TOGG tarafından inşa edilen dev fabrikanın maliyeti, 22 milyar TL olacak. Fabrikanın yapımının tamamlanmasında sonra fabrikada 4323 kişinin istihdam edilerek üretimin başlaması planlanıyor.

Fabrikanın inşa edildiği alan pek çok açıdan TOGG’a avantaj sağlıyor. Devletin TOGG’a teşviklerinden biri olan TSK arazisi, limana, serbest bölgeye ve tedarik sanayiye oldukça yakın. Yıllık 175 bin aracın üretileceği tesisin inşaatında 2 bin kişinin çalışacağı, 2032 yılına kadar da fabrikadaki üretimde 4 bin 323 kişinin istihdam edilmesi öngörülüyor.

TOGG Kaç Beygir

TOGG sedan ve SUV modelleri sırasıyla 400 ve 200 beygir gücünde olacak. Yerli otomobil, 200 beygir güç ile 7,6 saniye, 400 beygir güç ile de 4,8 saniye altında 100 kilometre/hız’a ulaşabilecek. 

Aracın özellikleri bunlarla sınırlı değil. En sansasyon yaratan özelliklerden biri aracın şarj süresi. 30 dakika gibi kısa bir sürede aracın %80 şarj doluluk oranına ulaşması için çalışılıyor. Üstelik evlerde, ofislerde ve yol üzerindeki istasyonlarda şarj edilebilecek.

TOGG Resmi Site 

TOGG Resmi Sitesine linkten ulaşabilirsiniz. TOGG Facebook ve TOGG Youtube hesaplarına yine linklerden ulaşabilirsiniz. 

TOGG Hakkında Kısa Bilgi

Bu başlığı TOGG’dan dinlemek gerek. Ürünü en iyi bizlere aktaracak olan şüphesiz TOGG şirketidir :) Linkedin’deki kısa özet yazısından alıntı yapacak olursak;

Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu Sanayi ve Ticaret A.Ş. (“TOGG”) dünyayla rekabet edecek, fikri mülkiyet haklarına sahip bir otomotiv markası yaratma hedefi ile güçlerini birleştiren Anadolu Grubu, BMC, Kök Grubu, Turkcell, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği, Zorlu Grubu ortaklığında 25.06.2018 tarihinde kuruldu. 

TOGG, elektrikli ve bağlantılı araçlar tasarlamakta ve bu araçlar etrafında bir mobilite ekosistemi inşa etmektedir. TOGG, bu ekosistem sayesinde geniş kitlelerin hayatını kolaylaştırmayı, emisyonları sıfırlayarak sürdürülebilir bir gelecek yaratmayı hedefleyen geleceğin otomobil şirketidir.”

TOGG Ne Zaman Satışa Çıkacak

Fabrika inşaatı ve üretim sürecinde herhangi bir aksaklık yaşanmaması halinde seri üretim bandından ilk serinin çıkması 2022’nin son çeyreğinde olması bekleniyor. İlk serinin yerlilik oranı %51 seviyesinde olacak. Zamanla parçaların yerli üretim zincirine dahil olmasıyla sadece 4 yıl içinde yüzde 68 seviyelerine ulaşması hedefleniyor.

Peki TOGG ne zaman satışa çıkacak? 2022 ortalarında satışa çıkacak ve 2022 sonunda yollara inecek TOGG araçların, CEO Karakaş tarafından otonom sürüşe hazır olacağı belirtilmişti..

TOGG ÖTV Olacak mı?

TOGG’a benzer SUV ve Sedan modellere baktığımızda oldukça ciddi bir lükse, donanıma ve teknik üstünlüğe sahip görünüyor. Elektrikli otomobillerin geneline baktığıızda ortalama yüzde 18 KDV ve yüzde 15 ÖTV bulunuyor. Maliye bakanlığının yapacağı olası ÖTV teşviği fiyatı ciddi anlamda düşürecektir. Burası fiyatı belirleyecek önemli bir kalem. Fakat henüz bu konuda bir netlik bulunmuyor. TOGG ÖTV olacak mı? Olacaksa eğer ne kadar?

Yurtdışından gelen araçlarda ÖTV nedeniyle artık B segmentinde yer alan araçlar bile %80 ÖTV masrafı ile yüzleşiyor. 2022 yılına kadar C-SUV segment araçların 1 milyon TL üzeri bir fiyata ulaşması mümkün. Bu da yerli araç TOGG için bir fiyat avantajı haline gelebilir. 2020 yılındak TOGGi fiyat tahminleri 200.000 TL ila 350.000 arasında. 

TOGG Parçaları Nereden?

Bu başlığa başlamadan önce ufak bir not düşelim. Aracın yerli olması için “Tüm Parçalar Türkiye’de Üretilmek Zorunda Değil!” 

Günün sonunda bu bir ticaret ve hangi parçanın, hangi ülkeden, hangi fiyata mal edileceği önemli bir kriter. Dünya devi markalarda dahi bu durumu görürsünüz. TOGG’un yerli olmasının sebebi mülkiyet haklarının tamamının Türkiye’ye ait olması. TOGG’un hem kendisi hem de parçaları için fikr-i mülkiyet hakları ülkemize ait. TOGG’un göğsümüzü kabartması lazım. Aracın tüm parçaları Türk mühendisler tarafından geliştirildi ve üretime sunuldu. Mercedes grubunun da parçalarının ülkemizin fabrikalarının gönderildiğini unutmayın. Ama Almanya`nın Stuttgart şehrinin bir markası olarak anılmaktadır. 

Tasarım konusunda tartışmalar oldukça fazla. Burada Murat Günak ismine odaklanmamız gerekiyor. TOGG tasarımının altında Murat Günak’ın imzası var. Kendisi Volkswagen ve Mercedes Benz grubunun eski baş tasarımcısı. Golf Plus, Sharan gibi modellerin yanı sıra Passat ve Phaeton arasında kalacak olan CC modelinde de Murat Günak’ın payı vardır. Günak, TOGG için de İtalyan Pininfarina stüdyolarında çalışmalarını gerçekleştirdi. 

TOGG Ön Sipariş 

Yerli arabamız TOGG’a talep oldukça yoğun. İstanbul Taksiciler Esnaf Odasından gelen 17.000 araçlık talebin yanı sıra aralarında Recep Tayyip Erdoğan’ın da bulunduğu 120.000’in üstünde ön sipariş olduğu iddia ediliyor. TOGG Ön Sipariş sürecinin tam olarak nasıl işleyeceği belli olmasa da Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) tarafından yönetileceği belli oldu. Farklı dağıtıcının olmaması karmaşanın önüne geçecektir. TOGG CEO’su Gürcan Karakaş’ın açıklamalarından da dağıtım tarafında da bir dijitalleşme sürecine girileceğini anlıyoruz. TOGG ön sipariş sürecinin fabrikanın tamamlanması ile başlayacağını ön görüyoruz. 

TOGG Elektrikli mi?

TOGG Yerli Otomobil, Türkiye'nin Otomobili Girişim Grubu Sanayi ve Ticaret A.Ş. tarafından tasarlanan ve Türkiye'de üretilecek elektrikli otomobil. TOGG elektrikli mi sorunuzun cevabı evet :) Türkiye'nin yüzde yüz elektrikli yerli otomobili 300 ve 500 kilometre menzil sağlayan 2 farklı pil seçeneğine sahip. TOGG’un elektrikli motoru sayesinde sessiz çalışması ve emisyon salmaması bekleniyor. Ayrıca sürekli internete bağlı, “Akıllı Otomobil” statüsünde olması ve otonom sürüş özelliğinin bulunması bekleniyor. 

TOGG’da Kimler Var?

Anadolu Grubu (%19), BMC (%19), Kök Grubu (%19), Turkcell (%19), Zorlu Holding (%19) ve TOBB (%5) olmak üzere 6 büyük kuruluş Türkiye’nin elektrikli arabası TOGG’u üretmek için kolları sıvadı. Recep Tayyip Erdoğan’ın “babayiğitler” olarak hitap ettiği grup işte bu 6 büyük kuruluştan oluşuyor. Ekim 2019'da şirket Gebze, Kocaeli'ne taşındı. Fabrikanın temelleri ise Bursa’nın Gemlik ilçesinde atıldı. 

TOGG Hangi Ülkenin?

TOGG yani Türkiye'nin Otomobili Girişim Grubu Türkiye merkezli bir otomobil şirketidir. İlk SUV tipi aracını 2022’nin son çeyreğinde sunmayı planlamaktadır. TOGG otomobilinde Almanya menşeili olan Bosch marka bir motor, İtalyan bir şirketin tasarımı olsa dahi fikr-i mülkiyet haklarının tamam Türkiye’ye aittir. TOGG ülkemizin ilk elektrikli otomobil üreticisi konumundadır. Yerli otomobilin tüm parçaları, Türk mühendisleri tarafından geliştirilmiştir. 

TOGG Maaşları

Takdir edersiniz ki bu tarz bilgiler şirket politikası ve iç işleyiş kaynaklı sebeplerden dolayı paylaşılmaz. Fabrikanın yapımının tamamlanmasından sonra 4323 kişinin istihdam edileceği TOGG maaşları hakkında ne desek yalan olur :) Şu anda da açık pozisyonlar mevcut. TOGG İş İlanları bağlantısına Linkedin üzerinden ulaşabilirsiniz. 

Tüm içerikler okundu!

Next page