BENZİNLOG
26
haziran
2019
Uzun Yol
Türkiye’nin En Tehlikeli Yolları

Türkiye’nin En Tehlikeli Karayolları

Farklı çalışma ve düşünce grupları tarafından Türkiye'nin en tehlike yolları tespit edilmiş. Benzinlitre sürücüleri olarak Türkiye'de daha dikkatli olmanız gereken tehlikeli karayolları şunlardır:


Türkiye'nin en tehlikeli yolu: Bayburt

Dangerousroads, D915 yolunu dünyanın en zorlu yollarından biri olarak tanılıyor. Vertigo, baş dönmesi gibi kronik sorunları olan sürücüleri özellikle uyaran yazıda, basit bir hatanın ölümcül bedeli olabileceğine atıfta bulunor. Trabzon ili içerisinde olan ve Çoruh Nehri boyunca devam eden 106 KM'lik yolda asfalt ile başlayan yolun, gevşek çakıl yola dönüştüğünü bilmeniz lazım. Islak zemin veya karanlık havada bu tehlike yolun daha zorlu bir hale geldiğini unutmamalısınız. Öte yandan, motorcuların muhteşem manzara ve adrenalin için özellikle bu güzergahı seçtiğini belirtmek gerekir. (Kaynak:https://www.dangerousroads.org/asia/turkey/3923-bayburt-of-yolu-d915.html)

3 saate yakın süren ölümcül rota ise şu şekilde:Yolun çetrefilli olmasının sebebi ve bu kadar uzun zaman almasını daha net anlayabilmeniz için, Soğanlı Dağı'nın uzaktan bir resmi faydalı olabilir:


Türkiye'nin Tehlikeli Karayolu: Kuş Yuvası Geçidi

Antalya Valisi Münir Karaloğlu, Antalya - Alanya sahilini iç bölgelere bağlayan en kısa yolun "Kuş Yuvası" hakkında şöyle bir tabir de bulunuyor: Yol dar ve sarp, "Alanya-Mahmutlar'dan çıkıp daha sonra Sarıveliler, Taşkent ve Konya'ya uzanan Antalya sınırındaki 60 kilometrelik bir yolumuz var. Bu yolla alakalı Alanya'da yaşayan herkesin bir hatırası, hikayesi var çünkü yol çok zor, doğa çok zor. Zamanla açılan orman yollarında çok can kaybı yaşanmış, çok araba uçuruma yuvarlanmış. İnsanların binek hayvanlarla da yuvarlanarak can verdiği bir yol."


Kuş Yuvası geçidi için, Ulaştırma Bakanlığı tarafından projelendiren 20 tünelden 10'u çoktan açılmış durumda. Artık otomobil yolu için bir çok sürücü tünelleri tercih ederken, motor ve adrenalin tutkunu sürücüler Kuş Yuvası Geçidi'ni kullanmakta. Yolların dar ve engebeli olması, çökme riskinin bulunması sebebiyle sürücülerin dikkatli olması gereken tehlikeli karayollarından birisi.

Ölümlü kazalardan bir kısmı:

Son dakika: Alanya Kuşyuvası'nda feci kaza: 2 ölü, 2 yaralı - Yeni Alanya

Facia gibi kaza: 7 ölü - İHA

Alanya Kuş Yuvasında Kaza.... - Akdenizim net
Tüm içerikler okundu!

Next page